/
Son Dakika »
Akdağmadeni > Haberler > Neden Akdağ’ın Suları Böyle

Neden Akdağ’ın Suları Böyle Google

6.935 görüntüleme | 2 Yorum | 9 Ocak 2016

Neden Akdağ’ın Suları Böyle

Neden Akdağmadeni‘nin suları böyle kireçli ve içilemeyecek durumda tatları kötü?
Evet bugün ki yazımızda bu soruna dikkat çekmek istiyorum. Ya sadece bana öyle geliyor yada gerçekten Akdağmadeni’nde evlerimize gelen sularda bir sıkıntı var sular çok kireçli ve içilmeyecek durumda yani mecburen hazır sular alıp tüketmek mi gerekiyor? Kireçli olduğunu Çaydanlıklarımızın dibinde oluşan kısımdaki tortulardan anlayabiliriz. Hata muslukların zamanla tıkanması, duş başlıklarının eskisi gibi akıtmadığını ve kirçelendiğini de görebiliriz.

Akdağmadeni ormanlarla kaplı; dağlarla çevrili bir konumda yer alıyor. Baharları ve kışları yeterince yağış aldığından su konusunda sıkıntı çekilmediği malumunuzdur ancak ben şöyle bilirim ki dağlarda bulunan bir çeşmeden içilen suyun tadı hiç bir yer de yoktur vede ilçemizin su ihtiyacı da bu şekilde dağlardan gelen su kaynaklarından karşılanıyor. Hatta hazır aldığımız sular bile dağlardaki su kaynaklarından sağlanıyor.
Akdağmadeni su kaynakları bakımından zenginken vede bu su kaynakları dağlardaki o nefis kaynaklardan geliyorken neden çeşmelerimizden akan sular içilmeyecek durumda ve bu kadar kireçli? Dağlardan gelen kaynaklar aslında bildiğimiz kadar temiz değilde ilaçlama sonucumu bu hale dönüyor yoksa başka bir sorun mu var?

Hangisi daha sağlıklı şuanda musluklarımıza gelen kireçli vede içilmeyecek durumda olan yani tadı kötü olan sular mı? yoksa başka şehirlerdeki kireçli olmayan ve içildiğinde kötü tat vermeyen sular mı?

İnternet te biraz araştırma yaptım ve “kireçli sudan korkmayın çok fazla mineralli olduğunu ve zararsız” olduğunu söyleyen yazıda gördüm. Zararlarını sıralayan; “bu suyun vücuda girdiğinde tüketilemeyip depolandığını ve damar tıkanıklıklarına, damar sertliklerine, böbrek ve karaciğer de taş oluşmasına sebep olduğunu “yazan yazıda okudum Hatta kireçli su daha fazla sabun ve deterjan tüketimine sebep de oluyormuş. Ama bu konuda bilgim ve tecrübem olmadığından hangi su daha sağlıklı yetkililere sormak istiyorum. Ve buna ek olarak musluktan içtiğim suyun tadının hiç iyi olmadığını ve demlik diplerinde tortular oluştuğunu ve musluklarda tıkanmalar meydana getirdğini tekrar belirtmek istiyorum.

Kısa zamanda bu bir sorunun çözümleneceğini, bu bir sorun değilse bilgilendirileceğimize inanıyorum. Bu konuda Belediyemize iletişim yoluyla yazımızı bildirdim ve cevap geldiği takdirde gelen cevabı anında paylaşacağım.

 

« «
»
Etiketler; , , , , ,
9 Ocak 2016
2 Yorum
6.935 görüntüleme
Yorumlar
Herkes Kendi Yaptığı Yorumdan Sorumludur Sitemizin Bu Konuda Mesuliyeti Yoktur.. Ayrıntılar İçin Tıklayın

Bu Yazıya 2 Yorum Yapılmış

  • Vedat Özkanlı (Mayıs 2, 2016 saat: 13:15)

    Sanki biraz ihmal var gibi geliyor….Böyle doğal güzelliklerin ve doğal kaynakların birleştiği bu nadide yörede niçin insanlara ya da belediye açısından bakılırsa vergi mükelleflerine gereken önem verilmiyor…Biraz özveri biraz gayret bu insanlar daha güzel günleri hak ediyor…Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun

  • Alperen (Ocak 9, 2017 saat: 20:42)

    Sular yokki kirecli olsun

Yoruma Kapalı.