/
Son Dakika »
Akdağmadeni > Şehir Rehberi > Akdağmadeni Hakkında

Akdağmadeni Hakkında Google

5.770 görüntüleme | 0 Yorum | 1 Mart 2014

Akdağmadeni Hakkında

Akdağmadeni etrafı, yemyeşil çam ağaçlarıyla kaplı dağlarla çevrili, güzel kokusunu ormanlardan ve Yaradanın bahşettiği gökyüzünden dökülen damlalardan alan coğrafi olarak Türkiye‘nin tam ortası olan İç Anadolu‘nun  yeşili, kışların güzelliği, beyazı bir şehir Akdağmadeni. Doğusunda Şarkışla, Sivas batısında Sorgun, Yerköy, Yozgat güneyde Sarıkaya, Boğazlıyan, Kuzeyde Kadışehri, Çekerek yer alır.

Bu şehir ayrı bir özelliğe sahip hem tarihi olarak  hem de farklılıkları ile ayrı bir şehir. Tarihte kimlere ev sahipliği yapmamış ki? Ermeni’si, Rum’u, Osmanlı halkı burada yaşamış. İlk yerleşimler çok eskilere uzanır isminden de anlaşılacağı üzere “maden” için gelmiş insanlar buraya iklimi ve konumu da tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Zamanla nüfus artmaya başlamış insanlar sadece madenle uğraşmamışlar hayvancılık ve tarım içinde elverişli olduğu için bu alanlara da yönlenmiş insanlar. İhtiyaçları doğrultusunda kiliseler, hapishane ve başka mekanlar ve taş oyarak el yapımı araç gereç yapmışlar bunlarda günümüze kadar kalan ayrı birer güzellikleri. 1862 yılında ise belediye teşkilatı kurulmuş. Milli mücadele yıllarında oldukça sıkıntılar çekilmiştir. 1920’li yıllarda Asiler ile mücadele edilmiştir. 1924-1927 yıllarındaki Yunanistan ile mübadele sebebiyle giden sayısı çok olmuş ama buraya gelen sayısı çok az olduğundan nüfusu azalmıştır. Yunanistan dan çoğu kez turlar düzenlenir ilçeye atalarının yaşadıkları yerleri gezmek için gelirler Yunanlılar.

Hastane Önünde İncir Ağacı türküsünün sahibi Nida Tüfekçi’nin, Deruni’nin, Nazi’nin, Hasan Coşkun’un, Nefesli Nizamı gibi büyük üstatların memleketidir.

Etraftaki şehirlere göre farklılıkları vardır. En belirgin farklılığı ve güzelliği; etrafı yemyeşil ormanlarla kaplı dağlar, ormanlarında çoğunluk olarak sarıçam ağacı vardır. Ormanların sayesinde ve yağışlar dolayısı ile havası temizdir. Yazları sıcaktır ama bunaltıcı bir sıcaklık yoktur, kışları soğuktur ve kar yağışlıdır, mevsimler belirgin olarak yaşanır ilçede.. Nüfusu 25 bin civarındadır fakat kuruluşu çok eskiye dayanmasına rağmen nüfusun az olmasının bir çok sebebi vardır. İş amacı, eğitim gibi nedenlerle yurtdışı ve büyükşehirlere göç vermektedir. İlçede bir elin parmakları kadar tekstil ve plastik fabrikası vardır sanayi gelişmemiştir. Köylerde tarım ve hayvancılık vardır ilçe merkezinde ise ticaretle uğraşılır. Yurt dışın da çok Akdağmadenili vardır. 1980 yıllarında işçi göçüyle Akdağmadeni ilçesinden de giden çok olmuştur. Gidenler geri dönüp ailelerini de götürünce ilçe nüfusu azalmıştır. Genelde yazları gelirler ilçeye tatil için gezmek için izinlerini memleketlerinde geçirirler. Yazın ilçe kalabalık olur öğrencisi, yurtdışında kalanı, misafiri gelir ilçeye tatillerini geçirmek için.

İlçe tarihi yapılar ve güzellikleri ile gezilebilecek ve görülmesi gereken yerlerdendir. Çok sayıda tarihi yapılar vardır ve restorasyon ile güzelleştirilmişlerdir, sadece ilçede değil köylerinde de bir çok tarihi yapılar ve el yapımı araç ve gereçlere, surlara, kalelere rastlamak mümkündür. İlçe merkezinde bulunan Kilise, Kilise Camii, Eski hapishane(şuanda ilçe kütüphanesi olarak kullanılmakta) gibi birçok tarihi yapılar yer alır gezilip görülmesi gerekir.

İlçe dağlar arasında yer aldığından eşsiz manzara keyfi vardır. Tekke mevkii, Kadıpınarı Tepesi, Kel Tepe diye tabir edilen dağın zirvesi panoramik manzara için ideal yerlerdir. Kadıpınarı piknik alanıdır panoramik manzara ile piknik keyfi için ideal yerdir.

Bu yazımızda ilçemizi tanıtmak için kağıda bir şeyler karaladık. Sağlıcakla kalınız…

« «
» »
Etiketler; , , , , ,
1 Mart 2014
0 Yorum
5.770 görüntüleme
Yorumlar
Herkes Kendi Yaptığı Yorumdan Sorumludur Sitemizin Bu Konuda Mesuliyeti Yoktur.. Ayrıntılar İçin Tıklayın

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.