/
Son Dakika »

Akdağmadeni Ormanları Google

3.570 görüntüleme | 0 Yorum | 12 Temmuz 2014

Akdağmadeni Ormanları

Adından anlaşıldığı gibi “Akdağmadeni” dağlar, ormanlar, yeşillik ve temiz hava..
Akdağmadeni Ormanları İç Anadolu bölgesinin iklim yapısından dolayı ender ormanlık alanlardan biridir. İlçenin etrafı çoğunluklu olarak sarıçam, ardıç, palamut, alaç gibi ağaçlarla kaplı dağlarla çevrilidir.Ormanlar oksijen depolarıdır, temiz hava kaynaklarıdır bu sebeple ilçenin havası da temiz ve baskın olmayan rahatlatıcıdır.
Piknik Alanı
Aklınıza gelemeyecek kadar piknik alanı vardır hiç bir yer bilmeseniz bile herhangi bir ormanlık alana gidin mutlaka temiz su çeşmesi ve piknik alanına rastlayacaksınız. Bilelim istiyorsanız eğer en ünlü piknik alanları Oluközü, Kadıpınarı, Deli Hamza, Özer Köyü, Şarkışla yolu üzeri ve daha bir çok yer..
Temiz Su, Çeşme
Ormanlarında bolca temiz ve soğuk su kaynakları var. Akdağların derinliklerinden gelen temiz ve soğuk su. Bu yazıyı yazdığım zaman Ramazan Ayı’nda idik ve her Ramazanda olduğu gibi bu Ramazanda da iftara yakın ormana gidip ormanlardaki teniz ve soğuk sulardan alıp gelenleri sıkça görürsünüz.
Yabani Geyik
Orman deyince hayvanları da es geçmemek lazım özelliklede yabani geyikleri. Akdağmadeni Ormanlarında gezerken geyiklere rastlarsanız hiç şaşırmayın hatta kış aylarında yiyecek sıkıntısı çektiklerinden doğdukları yere geyik üretim merkezi yakınlarına, Kadıpınarı mevkiine geliyorlar ilçe halkı da yakın yerlere yiyecek bırakarak hayvanları besliyor. İlçeye zamanında geyik üretim çiftliği kuruldu yeterli sayıya ulaşınca ormana doğaya serbest bırakıldılar ve alınan son haber ve incelmeye göre doğaya uyum sağladıkları ve çoğalmaya başladıkları tespit edildi.
Yazıya dökebildiğim kadarıyla bu kadar oldu ancak ama tavsiyem en kısa zamanda gel bir gör gez beğeneceksiniz buna eminim..

Son olarak da istisnaları saymazsak eğer Akdağmadeni halkı ormanlarını koruyor ve sahip çıkıyor ellerinden geldiği kadarda temiz bırakmaya özen gösteriyorlar. Zaten istisna diye bahsettiklerimiz ise her zaman varlardır onlara yapacak bir şey yok.

« «
» »
Etiketler; , , , , , , , , , , ,
12 Temmuz 2014
0 Yorum
3.570 görüntüleme
Yorumlar
Herkes Kendi Yaptığı Yorumdan Sorumludur Sitemizin Bu Konuda Mesuliyeti Yoktur.. Ayrıntılar İçin Tıklayın

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.