/
Son Dakika »
Akdağmadeni > Şehir Rehberi > Mekanlar, Tarihi ve Turistik Yerler > Kilise Cami (İstanbuloğlu Cami)

Kilise Cami (İstanbuloğlu Cami) Google

2.879 görüntüleme | 1 Yorum | 6 Mayıs 2014

Kilise Cami (İstanbuloğlu Cami)

Akdağmadeni’nde yaşayan herkes bilir halk arasındaki ismi ile Kilise Cami‘ni diğer adıyla İstanbuloğlu mahallesi Cami’sini. bilmeyenler veya merak edenler için bu yazımızda bu cami hakkında, tarihinden bilgilere vermeye çalışacağız.

Akdağmadeni ilçesinin tarihi 1800’li yılların ortalarına dayanır bu sebeple her türlü ırka, millette, kültüre ev sahipliği yapmıştır. Onlardan kalan tarihi yapı ve eserlerin bir kısmı günümüze kadar hayatta kalmayı başarabilmiştir. Bunlardan bir tanesi de Kilise Cami. Bu cami mimarisiyle ve konumu ile ayrıcalıklı bir yere sahip. İstanbuloğlu mahallesinde yer alan, küçük bir tepeye inşa edilmiş olması ve çarşıya cephe olması sebebiyle şehre hakim bir konumdadır. 1907 yılında Rumlar tarafından yapılmış olan bu tarihi yapı Kilise olarak 1962 yılına kadar hizmet vermiş, 1962 yılında ise dönemin belediye başkanlarından Necati Erdoğan tarafından camiye dönüştürülerek ibadete açılmış ve daha sonradan da minare yapılarak cami görünümüne kavuşmuştur. Tescilli olan tarihi yapılardan biri olan Kilise Cami 2013 yılında tarihi yapıları korumak amacıyla ilçede başlatılan restorasyon çalışmaları ile restore edildi. ve günümüzde de cami olarak kullanılmaktadır.

Tarihimizi ve bu eşsiz güzelliklerimizi korumak ve yaşatmak bizlere birer borç bir vebaldir. Bu güzelliğe, sahip çıkmak ve yaşatmak dileklerimizle..

Kilise Cami (Tarihi Yapı) Resimler için tıklayın

« «
» »
Etiketler; , , , , , , , ,
6 Mayıs 2014
1 Yorum
2.879 görüntüleme
Yorumlar
Herkes Kendi Yaptığı Yorumdan Sorumludur Sitemizin Bu Konuda Mesuliyeti Yoktur.. Ayrıntılar İçin Tıklayın

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • Kilise Cami (Tarihi Yapı) | Akdağmadeni (Mayıs 11, 2014 saat: 15:54)

    […] Kilise Cami (Tarihi Yapı) Akdağmadeni Saat Kulesi Başkan 9 Mayısta Viyanada Kilise Cami (İstanbuloğlu Cami) Temiz Hava Deposuna Sahibiz Popüler […]

Yoruma Kapalı.