/
Son Dakika »
Akdağmadeni > Yazarlarımızdan > Akdağmadeni İlçesinin Gelişimi İçin

Akdağmadeni İlçesinin Gelişimi İçin Google

3.841 görüntüleme | 3 Yorum | 2 Mart 2014

Akdağmadeni İlçesinin Gelişimi İçin

Akdağmadeni ilçesi gelişimi için ne yapılmalı?
İlçenin tarihi çok eskiye dayanmasına rağmen ve de turizm, kaplıca yönünden zengin olmasına rağmen nüfusu az sayılacak miktarda 25 bin civarındadır. İlçenin konumu merkez denilecek bir bölgededir Ankara-Sivas hızlı tren güzergahında olması  ve de batıyı doğuya bağlayan D-200 karayolu üzerinde olması ilçeye ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Havaalanlarına da 100 km uzaklıkta olması ayrı bir avantajdır. Bu avantajlar ve bundan başka güzellikler ile nüfusu artırmak için neler yapılmalı? İlçenin gelişimi ve turizmi canlandırmak için ne gibi yatırımlar yapılmalı?

 

İlk olarak iklimini ele alarak neler yapılması gerektiğine bakalım Akdağmadeni Kayak Merkezi Teleferik

İklim olarak dağlık bölgede olması ve mevsimlerin belirgin olarak yaşanması, kışın yoğun kar yağışı alması sebebiyle kayak merkezi tartışılabilir bir yatırım olabilir. Gerekli araştırma ve çalışmalar sonucunda uygun görülürse kayak merkezi yapılabilir yalnız şunu da belirtmek gerekir ki kayak merkezi için yeteri kadar kar yağışı alıp almadığı ise muallaktır. Yapay kar çok masraflı değilse yeteri kadar kar yağışı olmadığı zamanlar yapay kar ile takviyeler yapılabilir. Diğer bir konu ise bilindiği üzere Akdağmadeni dağlık ve orman bölgesi olduğundan hangi bölgeye yapılacağı ve de ormanlık olmayan bölgenin seçilmesi gerekir ki neredeyse tüm dağlar ormanlarla kaplıdır ve de kayak merkezi kurulmak istense ağaçlar ne olacaktır. Şayet kayak merkezi kurulursa teleferik sisteminin de zaten kurulacağı fikrindeyiz.

 

İkinci olarak doğal kaynaklarını ele alarak neler yapılabilir Akdağmadeni Kaplıca, Termal Tesis

İlçeye yakın bir köyden çıkan doğal kaynak kaplıca ilçe merkezi yakınına getirilerek Termal Tesisler kurulabilir. İlçeden çevre ilçelere hamam, termal tesis için gitmelerin önü kesilmiş olur ve de ötesinde çevre il ve ilçeden termal tesis için Akdağmadeni’ne gelenler olur buda ilçe ekonomisine çok büyük katkı sağlar. Kurulması gereken Termal Tesis fikrimce ormanı arkasına şehir manzarasını önüne alacak şekilde kurulursa daha iyi olur bunun için en uygun  yerler Kadıpınarı veya Kel tepe olabilir. Arkası yemyeşil orman, Temiz Sağlıklı hava ön tarafı ise şehre bakan panoramik manzara. Kaplıca etrafının çevre düzenlemesi ve piknik alanları kurulması ile çok sayıda ziyaretçilerin geleceğine inanıyorum.
Sağlık açısından da kaplıcaların faydası bilinmektedir. Akdağmadeni kaplıcaları yapılan çalışmalar ve testler sonucu romatizma hastalıklara iyi gelmektedir bu sebeple profesyonel bir şekilde doktor kontrolünde olan sağlık merkezleri de kurulabilir.

 

Akdağmadeni Eğlence Merkezi

İlçenin nüfusu az olması sebebiyle bu fikrime biraz temkinli yaklaşıyorum ama ona göre de bir çalışma yapılabilir. Bildiğim kadarıyla şuanda zaten belediyenin bir çalışması var  “Akdağmadeni Gençlik Merkezi” adında. Gençler için düşünülmüş içerisinde basketbol ve voleybol sahası, tenis kortu, oyun salonları ve cafeterya gibi bir çok birim bulunacak. Bittiği zaman çok güzel olacak bu projeye lunapark eklenerek daha da güzel hale getirilebilir Gençler için uygun fiyatta olduğu zaman eğlence merkezinin de beklenenin üzerinde ilgi görecektir.

« «
» »
Etiketler; , , , , , , , ,
2 Mart 2014
3 Yorum
3.841 görüntüleme
Yorumlar
Herkes Kendi Yaptığı Yorumdan Sorumludur Sitemizin Bu Konuda Mesuliyeti Yoktur.. Ayrıntılar İçin Tıklayın

Bu Yazıya 3 Yorum Yapılmış

  • ERKAN GEZEN İSTANBUL (Nisan 23, 2014 saat: 09:50)

    Dünyada böyle güzel yeşil yer çok az bulunur bununj kıymetini bilelim, Buya ne yaparsanız yapın gün gelir değer biçemezsiniz, Herkese selamlar,

  • Ad Soyad (Mayıs 18, 2014 saat: 17:49)

    Güzel düşünceler ama birincisi olan Kayak Merkezi olmaya bilir. Çünkü son yıllarda kar miktarı oldukça azaldı. Kar yağmadığı zaman yapay kar nereye kadar maliyeti kurtarmaz. O kadar yatırım ama kar yok olsada en fazla üç ay kar yağar. Maliyeti çok yüksek bir proje Kayseride bile kayak merkezi Nisan sonlarında kapanıyor, bu yıl daha erken kapandı. İkinci proje birazcık çünkü buralarda çalışacak insan 50-100 kişiyi geçmez. Üretim yapan fabrika olması eh onuda zenginler gelip Akdağmadenine mi fabrika yapacak. Bu böyle gider.

  • mehmet alan ankara (Mayıs 25, 2014 saat: 16:48)

    tarihi ve kültürel bir çok eser var doğa güzellikleri var bunlar kullanılmalı tanıtım yok yazık..

Yoruma Kapalı.