/
Son Dakika »
Akdağmadeni > Şehir Rehberi > Akdağmadeni Salep

Akdağmadeni Salep Google

7.230 görüntüleme | 0 Yorum | 12 Aralık 2013

Akdağmadeni Salep

Akdağmadeni ormanlarından topladığımız salepler Türkiye’nin en kaliteli salepleri arasında ve ayrıca Salep temini açısından akdağmadeni büyük bir zenginliğe sahiptir. Akdağmadeni ilçesi salepleriyle halk arasında bilinen diliyle yani sahlepleriyle meşhurdur.

Salep nedir nasıl bulunur?
Salepler orkide çiçeğine benzeyen aşağıdaki resimdeki gibi bir çiçeğin toprağın altında kalan kısmındaki yumrunun içidir. Bu yumrular toplanıp kurutulur işlenerek beyaz toz halini alır ve içtiğimiz salep’in son halidir.

Salep’in faydaları nelerdir?
Bu yazıyı yazdığımız zaman kış ayıydı ve malum kış aylarının vazgeçilmez, içimizi ısıtan sıcak bir içeçeğidir. Salep sadece bir içecekte başka ayrıca sağlığa çok faydalı olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. En önemli faydalarından birkaçını şöyle sıralayabilir. Zihni, Bedeni, Vücudu zinde tutar. Mideye, bağırsaklara ve vücuda çok yararı vardır. Hastalıklara karşıda; Öksürük,Bronşit ve Balgam sökmek içinde faydalıdır ve ayrıca Cinsel gücü artırır vücuda enerji kaynağıdır.

Akdağmadeni’nde Salep
İlçemizde toplanan salepler suda kaynatılıp kurutulur ve daha sonra işlenmek üzere fabrikalara gönderilir işlenen bu salepler beyaz toz halini alır ve paketlenip satış yerlerine gönderilir ve sıcak su veya sıcak süte katılıp içmeye hazır hale gelir. Sıcak sütle içmeniz tavsiyemizi dir daha güzel ve tatlı olur ve ayrıca sütün faydalarıyla birlikte daha faydalı hal alır.

« «
» »
Etiketler; , , , , ,
12 Aralık 2013
0 Yorum
7.230 görüntüleme
Yorumlar
Herkes Kendi Yaptığı Yorumdan Sorumludur Sitemizin Bu Konuda Mesuliyeti Yoktur.. Ayrıntılar İçin Tıklayın

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.