/
Son Dakika »
Akdağmadeni > Şehir Rehberi > Akdağmadeni Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Akdağmadeni Tarihi ve Doğal Güzellikleri Google

4.227 görüntüleme | 0 Yorum | 6 Mart 2013

Akdağmadeni Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Şehir Akdağmadeni olunca söylenecek çok şey var. Bu yazımızda Akdağmadeni doğal ve tarihi güzelliklerinden bahsedeceğiz.

Akdağmadeni Doğal Güzellikleri

Akdağmadeni, üzeri ormanlarla kaplı dağlarla çevrilidir. İklim olarak çok yağış almamasına rağmen Yozgat ve çevresinde sadece Akdağmadeni’nde böyle sık ormanlara rastlanır. Sanayi kuruluşlarının havayı kirletmeyecek şekilde az olmasından dolayı bide üstüne ormanların temiz hava yayması ilçenin havasının temiz olmasını sağlıyor insanı sıkmayan boğmayan bir hava. Dağların her bir yerinde oluk oluk akan soğuk sularda ilçeyi ayrı bir değerli kılıyor şu zamanda. Ayrıca sıcak su rezervinin bulunması da ilçeye zenginlik katıyor. Sıcak suyun yeni bulunup çıkartılmasından dolayı ilçede henüz termal tesis yok ama sıcak suyun ilçeye getirilip düzene sokulmasından sonra termal tesislerin açılması da bekleniyor. Dört mevsim belirgin bir şekilde yaşanır; İlkbahar yağmurlu, yazın sıcak, sonbahar rüzgar’lı yağmurlu, kışın kar yağışlı soğuktur Akdağmadeni’nde. Turunçgiller hariç neredeyse her türlü meyve, sebze yetişir.
Konum olarak ta Türkiye’nin tam ortasında bir yerdedir.Doğusunda Sivas, Batısında Yozgat yer alır. Doğuyu Batıya bağlayan karayolu üzerindedir. Doğudaki illere gitmek isteyenlerin mutlak görüp geçtikleri yerdir.

Akdağmadeni Tarihi Güzellikler

Akdağmadeni’nin tarihi çok eskilere dayanır. Ermenilere, Rumlara ev sahipliği yapmış bir yerdir. Bundan dolayı günümüze kadar korunup kalmış birçok tarihi yapılar, araç gereçler ve mezarlar vardır. Şuanda da birçoğu restore edilip koruma altına alınıyor. İlçe merkezinde Eski kilise, eski hapishane gibi birçok yapıya rastlanır. Aşağıdaki linklerden bu tarihi güzelliklerin resimlerine de bakabilirsiniz. Atalarının mezarlarını, kaldıkları yerleri merak edip görmek isteyen Yunanlı turistler her yıl ilçeye geziler düzenliyorlar. Akdağmadeni Türkiye’nin en eski belediye teşkilatlarındandır 1862 yılında belediye olmuştur tabi bundan öncesi de var.
Tarihi Yapılar Resimler

« «
» »
Etiketler; , ,
6 Mart 2013
0 Yorum
4.227 görüntüleme
Yorumlar
Herkes Kendi Yaptığı Yorumdan Sorumludur Sitemizin Bu Konuda Mesuliyeti Yoktur.. Ayrıntılar İçin Tıklayın

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.