/
Son Dakika »
Akdağmadeni > Şehir Rehberi > Suphi Daştan’ın Kaleminden Akdağmadeni

Suphi Daştan’ın Kaleminden Akdağmadeni Google

2.822 görüntüleme | 0 Yorum | 27 Nisan 2014

Suphi Daştan’ın Kaleminden Akdağmadeni

Anadolu’nun uçsuz bucaksız bozkırlarında, çam kokulu, şirin bir ilçe olan Akdağmadeni; 25600 kişinin yaşadığı cennetten bir köşedir.

Tarih Boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Akdağmadeni’nin geçmişi; M.Ö. 2000’li yıllara; kadar uzanır.. Oğuz Boylarından olan Bozokların, Anadolu’ya gelmesiyle; bölgede tam anlamıyla yerleşik hayat başlar. 1815 yılında Akdağ Silsilelerinin kuzey eteğinde yer alan Bozok Sancağı’na bağlı idare selahiyeti olan bir maden işletmesi müdürlüğü olarak kurulmuştur. 1860 yılında Karahisar Behramşah Kazasına bağlı olarak kasaba olmuştur. 1862 de belediye teşkilatı kurulmuş ve 1876 da ilçe olmuştur. Bozok sancağı içerisinde kurulan maden işletmesiyle Akdağmadeni’nin çehresi değişir. Çevre il ve ilçelerin gözdesi olur. 1900’lü yıllardan beri bu madenlerden; simli kurşun ve çinko çıkarılarak, işlenmektedir.

İlçe ekonomisi, sanayi başta olmak üzere; tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Sulanabilir alanlarda, genel olarak; şeker pancarı üretimi yapılır. Akdağmadeni modern sanayi sitesinde; traktör römorkundan sentetik çuvala, ambalaj ve poşetlerden tekstil ürünlerine kadar birçok ürün; başarıyla üretlip hizmete sunulmaktadır.

1862 yılında Belediye olan Akdağmadeni; Köklü tarihiyle Türkiye’nin en eski belediyelerden birisi ünvanına sahiptir.. Belediye olarak, tam 150 yıldan fazla, uzun bir geçmiş… Tarihine ve tarihi eserlerine sahip çıkan; şehrin kültürel dokusuna önem veren bir belediye… Halkıyla, yöneticileriyle daha ileriyi hedefleyen bir belediye… İç Anadolu bölgesinin yükselen değeri Akdağmadeni gelişmeye devam ediyor.

Değişimde ve gelişimde öncü bir belediye olarak sağlıklı ve sürekli gelişen bir kent de çağdaş kentsel dönüşümleri, güçlenen alt yapısı, artan sosyal refah seviyesi ve önce halkımız anlayışıyla yüksek bir yaşam kalitesi sunmak amacındayız. İç Anadolu bölgesinin yükselen değeri olan Akdağmadeni Halkımızla el ele ve gelişmeye devam ederek, marka bir kent olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Suphi Daştan
Akdağmadeni Belediye Başkanı

« «
» »
Etiketler; , , , , , , , , ,
27 Nisan 2014
0 Yorum
2.822 görüntüleme
Yorumlar
Herkes Kendi Yaptığı Yorumdan Sorumludur Sitemizin Bu Konuda Mesuliyeti Yoktur.. Ayrıntılar İçin Tıklayın

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.