/
Son Dakika »
Akdağmadeni > Şehir Rehberi > Gezilebilecek Yerler

Gezilebilecek Yerler Google

10.289 görüntüleme | 4 Yorum | 26 Eylül 2012

Gezilebilecek Yerler

Akdağmadeni Gezilecek Yerler, Turistik Yerler, Akdağmadeni’nde Neler Yapabilirim?

Akdağmadeni’ne yeni gelecekler için, Akdağmadeni’nde nasıl zaman geçirebilirim diyenler için bu yazımızı okumalarında fayda var.

İlk önce şunu belirtmeliyim ki “Tarihle Ormanın ve birçok güzelliğin birleştiği şehir Akdağmadeni.” Birçok tarihi yapılar ve  ormanlar bulunmakta. En başta ilçe merkezinden gezmeye başlayabilirsiniz. Bu bahsedeceğim yerler ilçe merkezindedirler ve çok uzak değiller Akdağmadeni’nde kime sorsanız size gösterir ve tarif ederler. İlçe merkezinde tarihi yapılara örnek olarak eski hapishane şuanda ilçe kütüphanesi olarak kullanılmakta, kilise cami restore edilmiş ve şuanda cami olarak kullanılmakta, Rumlardan kalma eski kilise şuanda bir kısmı yıkılmış durumda. Eski PTT* binası şuanda sosyal güvenlik kurumu bu binada hizmet veriyor. Ziraat bankası eski binası, halk eğitim merkezi binası, Yusuf ziya ilk öğretim okulu binası 1960 yıllarda akdağmadeni orta okulu daha sonraları meslek lisesi daha sonradan ise şuanda Yusuf Ziya İlköğretim Okulu*, Akdağmadeni Anadolu lisesi binası tarihi binalardandır. Ve Akdağmadeni’nin sembolü sayılabilecek yemyeşil ormanları zaten Akdağmadeni ne giriş yaptığınız zaman ilk fark edeceğiniz dağlar ve ormanları. Bu dağlardan en meşhuru Akdağmadeni Manzarasını izleyebileceğiniz akdağlılarca tekke olarak bilinen tepedir.

Çok fazla uzatmak istemiyorum ilçemiz çok büyük değil ve çok uzun mesafeler yok gideceğiniz yerler arasında bu yüzden rehber olmadan dahide gezebileceğiniz bir şehirdir.

ve ayrıca ek olarak daha önce yazmış olduğum alt kısmıda okuayabilirsiniz..

Akdağmadenine geldiğinizde gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. ilk olarak çarşı içerisinde turlayabilirsiniz. çarşı içerisinde akdağmadeni ticaret ve kültür merkezi var güzel bi yer, ve akdağmadeni ticaret ve kültür merkezi arkasında eskiden kilise olarak kullanılan şuanda camii olan kilise cami var, çarşı içerisinde merkez haseki camii(büyük camii)yi ziyaret edebilirsiniz, hemen karşısında saat kulesi var üst caddede kitapçılar caddesinde eski hapishane şuanda ilçe kütüphanesi olarak kullanılmaktta oraya gidebilirsiniz o yol üzerinde eski tedaş binası şuanda orda sgk şubesi bulunmakta oraya gidebilirsiniz. buraları gezdikten sonra eski tedaş binası altında köşem çayevi var orda biraz dinlebilirsiniz meşe ateşinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Gezmeye çamlık mahallesinden devam edebilirsiniz. Çamlık mahallesinde bir çok eski yapı evler görebilirsiniz ayrıca çamlık mahallesinde eski kilise, halk eğitim merkezi ve yusuf ziya ilk öğretim okulu var eski yapı binalar oralara gidebilirsiniz. Orman dairesi yolundan sağa dönerek yeni mahalleye geçerek gezebilirsiniz ordan güneyli mahallesi ve ordanda emek mahallesine geçip gezebilirsiniz. Güneyli mahallesinde sadece bayanların ve çocuklarının girebileceği Aile yaşam merkezi var.

Tekkeye çıkıp Akdağmadenin o doyumsuz manzarasını izleyebilirsiniz. ve yine orda şato restaurant var orda manzara eşliğinde yemekte yiyebilirsiniz. Kadıpınarına mutlaka çıkmanızı tavsiye ederim çıkarken yolda geyiklerde görebilirsiniz kadıpınarına giderken mangalınızı yiyecek içeceklerinizide alın orda piknik yaparsınız akdağmadeni manzarasına karşı. Gezilecek yer çok var ilçemizde olsun köylerimizde olsun aklıma geldiği kadarıyla yazdım. Akdağmadenine gelirseniz eğer mutlaka bu yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

*Nasuh KORKMAZ hocamın uyarısı ile düzeltme yapıldı..

Akdağmadeni’ne Nasıl Gelirim Nasıl Ulaşırım konusu dikkatinizi çekebilir…

« «
» »
Etiketler; , ,
26 Eylül 2012
4 Yorum
10.289 görüntüleme
Yorumlar
Herkes Kendi Yaptığı Yorumdan Sorumludur Sitemizin Bu Konuda Mesuliyeti Yoktur.. Ayrıntılar İçin Tıklayın

Bu Yazıya 4 Yorum Yapılmış

 • […] Akdağmadeni’nde Gezilebilecek Yerler konusu dikkatinizi çekebilir… […]

 • NASUH KORKMAZ (Aralık 25, 2013 saat: 22:06)

  Akdağmadeni ni bildiğin,duyduğun,yaşadığın kadarıyla anlatmaya çalışmışsın teşekkür ederim.Tanıtım içerisinde TEDAŞ binası dediğin yer eski PTT dir.

 • NASUH KORKMAZ (Aralık 25, 2013 saat: 22:14)

  Yusuf ziya okulu olarak tanıttığın yerde 1960 ve biraz ileri yıllarda akdağmadeni orto okuluydu.Meslek lısesi oldu ,Daha sonra yusuf ziya olmuştur.Bu düzeltmelri yaparsan memnun olurum.

 • Admin
  Admin (Aralık 25, 2013 saat: 22:44)

  dikkatiniz ve uyarınız için teşekkür ederim gerekli düzeltmeler yapıldı.

Yoruma Kapalı.